Secrets of Spidey’s Web

Okumayı öğrenip hemen arkasından çizgi romana başladığım vakitten beridir yüzlerce süper kahraman ve süper kötünün maceralarını okudum. Ama içlerinden sadece bir tanesinin bendeki yeri bambaşka olmuştur: Bu tabii ki Spider-Man‘den başkası değildir. Onun o kendine has geek tavırları, örümceğin ısırığından sonra da nerd‘lüğünden ödün vermeyişi, o hastası olduğum süper güçleri ve harika esprileri ve eğlenceli kişiliği… Spider-Man her zaman bir çizgi roman kahramanından da öte bir şey olmuştur benim için. Bu yazımda – uzun olacağını belirtmeme gerek yok sanırım – dost canlısı komşumuz Spidey’nin ından ve onun niteliklerinden bahsedeceğim. Yazıdaki görselleri uçsuz bucaksız, terabyte’larca çizgi roman içeren o harikaötesisüpermanyak sanal arşivimden özenle seçtim. Amazing Fantasy, The Amazing Spider-Man ve Ultimate Spider-Man serilerinde yer alıyor tüm bu görseller. Yazıyı okuduktan sonra artık siz de Spidey’nin ağının tüm sırlarını öğrenmiş olacaksınız.

Spider-Man’i ve ağını sadece filminden bilenler için çok önemli bir uyarı/düzeltme yapmak istiyorum öncelikle: Spider-Man’in ağı organik değil, sentetiktir. Yani, ağlar filmdeki gibi bileğinden çıkmaz. Tamamen Peter‘ın kendi uğraşları sonucunda bulduğu özel sentetik bir polimer yapıştırıcıdır. Gene tamamen kendi tasarımı olan ağ fırlatıcılarını kullanarak bu özel kimyasal maddeyi, tıpkı bir örümceğin ağını kullanması gibi, yüksek yerlerden salınmak ve düşmanlarını etkisiz hale getirmek için kullanır.

Peter, bu örümcek ağını ilk kez boy gösterdiği çizgi roman serisi olan Amazing Fantasy‘nin 1962‘de yayınlanan 15. sayısında gösterdi insanlara. Ağ hazırlamaya karar vermeden hemen önce radyoaktif örümceğimizin ısırığının kazandırdığı tüm güçleri keşfetmiş, alışmış ve üstüne bir de kostümünü tasarlamıştı. Tüm bu örümcek adam olma olayları aklına bir de örümcek ağı yapma fikrini getirir ve kahramanımız üstün kimya yeteneğini kullanarak harika bir yapıştırıcı geliştirir. Tabii beraberinde mühendislik harikası olan ağ fırlatıcılarını da icat eder.

Amazing Fantasy #15

Ağ fırlatıcıları her iki bileğe takılan, avuç içine kadar uzanan hassas elektrotlu düğmelere sahip olan bir cihazdır. Spidey, herhangi bir parmağıyla rahatça uzanabilir ve parmağının en ufak bir dokunuşuyla ağ fırlatıcısındaki kartuşta bulunan ağı fırlatabilir.

Amazing Fantasy #15

So, they laughed at me for being a bookworm, eh? Well, only a science major could have created a device like this!

Spidey’miz tüm süper güçlerini tanır, öğrenir. Kostümünü tasarlar. Ve son olarak ağını hazırlar. Artık her şey tamamdır. Süper kötü tekmeleme ve bilimum kahramanlık işlerini gönül rahatlığıyla yapabilir.

Yukarıdaki  kareler Spider-Man‘in ilk kez okuyucunun karşısına çıktığı Amazing Fantasy dergisinin 15. sayısından alındı. Aynı sahneyi bir de Ultimate Spider-Man‘de görelim. Ultimate Spider-Man, Marvel Evreni‘ndeki alternatif evrenlerden biri oluyor. Ultimate Marvel Universe‘de olaylar ana evrendeki olayların bire bir aynı olmasa da oldukça benzer şekilde cereyan etmektedir. Ultimate Spider-Man serisinde de Peter kimya yeteneğini konuşturarak geliştiriyor ağını. Ama ufak bir ayrıntı var burada. Çünkü geliştirdiği kimyasal yapıştırıcı, babasının yıllar önce üzerinde çalıştığı ama tamamlamak için ömrünün yetmediği bir yapıştırıcı formülüydü. Örümceğin ısırışından sonra birden aydınlanan Peter, babasının tamamlamayamadığı yapıştırıcı formülünü geliştirerek tamamlıyor. Ve hepimizin bildiği inanılmaz Spider-Man ağını icat ediyor.

US #6 - Spidey's Web - p.4

US #6 - Spidey's Web - p.5

…Thank God, i’m just superheroish nerd to do it.

Ultimate Evreni, 500 sayıyı deviren ana seriyi okumaktan korkan yeni nesil okuyucular için oluşturulmuş bir evrendi. Ana serideki büyük olaylar biraz farklı bir kurguyla bu seride de vuku buldu. Spidey‘miz bu alternatif evrende daha modern, daha esprili ve daha fırlama… En son Ultimatum olayı ile sonlandırıldı bu evren. Fakat Marvel Comics‘in en güzel işlerinden biri oldu çıktığı gibi.

Neyse, konuyu çok dağıtmadan Spidey’nin ağının özelliklerine gelelim. Ağ fırlatıcılarından çıkmış bir iplik Spidey ağı bir piyano telinden daha güçlü ve gerçek örümcek ipliği kadar da dayanıklıdır. Spider-Man: The Ultimate Guide‘a göre bir iplik Spidey ağı Hulk‘ı bağlayıp etkisiz hale getirecek kadar güçlüdür. Official Handbook of the Marvel Universe‘e göreyse ağın gerginliğin gücü her milimetre karesine 54 kg ağırlık binmesiyle eşdeğerdir. Ağ çok güçlüdür. Çok dayanıklıdır. Çok esnektir. Thing‘i bağlayıp zapt edebilecek kadar güçlü, Human Torch‘un sıcaklığına karşı dayanıklı, ateşe karşı %90 dayanıklılığı vardır; çok büyük sıcaklıklarda ağ erir, süperelastik özelliği de mükemmeldir. Ağ, bir saat sonra güçlerini kaybetmeye başlar ve sonunda buharlaşıp yok olur. Bu çok önemli bir özelliktir. Çünkü bir kaç haftadan sonra NY semalarında, gökdelen aralarında yıpranmış devasa ağ manzaraları oluşabilirdi. Tozu alınmamış, örümcek basmış bir metropol görüntüsü eminim çok ilginç olurdu. Ama zaten, JJJ sağ olsun, yeteri kadar anti sempatizana sahip olan Spidey bir de bununla uğraşamazdı sanırım.

Amazing Spider-Man

Tabii ki muhteşem ağımızın özelliği bu kadar değil. Spidey, saatlerce süren egzersizlerden sonra bu muhteşem ağını farklı şekillerde de kullanmayı öğrendi: Bu muhteşem ağ Spidey için yeri geldi bir kalkan, bir güvenlik ağı, bir paraşüt, bir bariyer, bir kayak, bir sal, bir sopa, bir top ve bir yapışkan tutkal oldu. Spidey maceradan maceraya koştukça türlü durumların içine girdi ve hepsinde de bu muhteşem ağı onun en yakın dostu, kurtarıcısı ve can yoldaşı oldu.

Amazing Spider-Man

Tüm bunlara ek olarak Spidey ağı çok güçlü bir halat, hızlı yayılan bir sprey ve olağanüstü yapışkan bir sıvı olarak da kullanılabiliyordu.

Amazing Spider-Man

Tabii zaman içerisinde Spidey ağı düşmanlara göre modifiyeden geçmiştir. Elektro‘ya karşı yalıtkan ağ, Human Torch‘un alev kontrolünü engellemek için ateş geciktirici özellikli ağ ve Rhino‘nun kalın derisini eritebilmek için asit özellikli ağ bile kullanmışlığı vardır Spidey‘nin. Peter tüm bu örümcek adam olma olaylarına girişmeden önce oturup sağlam bir örümcek araştırması yapmıştır araştırmacı bir araknolog edasıyla. Ve bu engin bilgilerini kimya yeteneğiyle birleştirip bu muhteşem ağı ve fırlatıcısını icat etmiştir. Özellikle ağ fırlatıcılarının çalışma prensibi ve tasarımları için örümceklerin abdomenlerindeki – örümceğin kıç tarafı oluyor – spinneret denilen ağ fırlatma organını incelemiştir.

Amazing Spider-Man

Ağ tek başına işe yaramayacaktı kesinlikle. Çünkü onu fırlatacak, kullanılır hale getirecek bir cihaz gerekiyordu. Ağ fırlatıcıları bu yüzden tıpkı örümceklerin abdomenindeki spinneret gibi olması gerekiyordu. Ağın şekilden şekle girmesi, o kimyasal maddenin gerçek bir ağ gibi kullanılabilmesi için spinneret model alınarak yapılmış fırlatıcılara ihtiyaç vardı. Fırlatıcıları bir silah gibi düşündü Peter. Bir tetikleme sistemi ve o tetikleme sisteminin kullanacağı bir şarjör birimi yapılmalıydı. İşte o şarjör birimi kimyasal madde olan ağın tutulduğu kartuşlar şeklinde tasarlandı. Kartuşlarsa Spidey’nin belinde cephanelik misali yedekte tutuldu, fırlatıcılardaki bittikçe yenisi kullanılmak üzere.

Amazing Spider-Man

Amazing Spider-Man

ASM #259 - Web-shooters

Ağ fırlatıcılarını biraz daha yakından incelersek ne kadar detaylı bir alet olduğunu görebiliriz. Gerçekten burada tüm mühendislik yeteneğini konuşturmuş Peter. İlk şemada bir ağ fırlatıcısının genel görünümü ve ana bölümleri yer almakta. İkincisindeyse ağ fırlatısıcının spinneret ağızlığı denilen kısmının ayrıntılı kesiti bulunmakta.

WebShooters_Main

Spinneret Nozzle

İşte muhteşem Spider-Man‘in harika ağı ve ağ fırlatıcısı böyle bir şey… Işın kılıcından sonra gerçekten yapılmasını en çok istediğim ikinci kurgusal nesne bu benim. Son olarak tüm bu alet/edevatın acil bir durumda, tehlikeli bir yerden kurtulmaya çalışırken nasıl da işe yaradığını görelim. İşte Spider-Man olmak böyle bir şey:

Amazing Spider-Man

Reklamlar

3 Responses to “Secrets of Spidey’s Web”


 1. 1 frontsideair Eylül 20, 2009, 7:05 pm

  Abi ben buna uzun uzun yazdım ettim ama silindi yavşak, baştan yazıyorum o yüzden daha kısa olacak. Bir kere süper olmuş. Bunu bastırıp kulüp odasına koymak gerek.

  İkincisi ben çizgifilmi daha çok izlemiş bir insanım FoxKids sağolsun. Oradan hatırladığım ağın yapılışıyla ilgili şöyle diyordu yanlış hatırlamıyorsam; Peter örümcek hislerinin yardımıyla doğru enzimleri falan bularak kendisi bir örümcek ağı yapıyordu. Demek o kısım çizgiromandan farklıymış.

  Bir de verdiğin örneklere ek örnekler geldi aklıma yine çizgifilmden. Biri örümcek ağının farklı kullanımlarıyla ilgili, bir bölümde denize düşen Spidey arama helikopterlerinin kendisini bulmaması için hava kesesi yapıyordu ağından, böylece arama bitene kadar su altında kalıyordu.

  Diğeri de ağın yapısı üzerinde oynamalara örnek, hani MJ’e aşık su adam vardı ya, ona karşı Spidey ağına suya temas edince katılaşan bir madde koyuyordu. Bir de Blade bölümünde ağına sarmısak koyuyordu sanki. xD Morpheus’lu bölümlerde bir şey var mıydı acaba?

 2. 3 ufo5940* Ocak 23, 2013, 4:43 pm

  arkadaşlar bu ağ fırlatıcı nasıl fırlatıyor anlamadım


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: